ZČU > Courseware > Předměty po fakultách > Fakulta filozofická > KAP > LB > O předmětu
Hlavička předmětu (C001) Nápověda

KAP/LB

Text (C021) Nápověda

Vítejte!

Kurz KAP/LB "lidská bezpenčost" je určen všem studentům, kteří se zajímají o pozici člověka - lidského jedince - jako referenčního objektu bezpečnosti. V souvislosti s touto pozicí je nutné zdůraznit právní rozměr člověka jako občana státu či mezinárodního společenství a ochrany jeho tělesné integrity, osobnostních a politických práv. Studenti získají přehled o problematice lidské bezpečnosti, ochraně člověka a o konkrétních otázkách mezinárodní politiky, které se k ochraně člověka vztahují.

Kurz nejprve předsstaví vývoj konceptu bezpečnosti a lidské bezpečnosti. V další části se bude věnovat proměnám konceptu lidské bezpečnosti a možnostem měření lidské bezpečnosti. Přiblížena bude i kritika tohoto konceptu. V poslední části kurzu budě věnována pozornost uvedení konceptu v život a do politické praxe.

Poslední změna: 19.08.2013
 
Informace o předmětu (C003) Nápověda

Předmět - základní informace

Stručné informace KAP/LB, Lidská bezpečnost
Výuka Letní semestr , Přednáška 1 [HOD/TYD] Seminář 2 [HOD/TYD]
Zakončení Zápočet, 3 kreditů,
Předmět nemá podmiňující ani vyloučené ani informativně doporučené předměty...
Předmět – anotace (C004) Nápověda

Předmět - cíle KAP/LB - IS/STAG

Kurz seznámí studenty s jedním z nejnovějších paradigmat bezpečnosti - s konceptem lidské bezpečnosti. Studenti budou seznámeni jak s historickým vývojem tohoto konceptu bezpečnosti (s cestou od národní a mezinárodní bezpečnosti k lidské bezpečnosti) a s jeho obsahem. Pozornost bude zaměřena na praktický obsah konceptu tak, jak je formován v mezinárodním prostředí - analyzován bude obsah termínu "lidská bezpečnost" v perspektivě UNDP a obecně OSN, dále v perspektivě Kanady a Norska jako hlavních proponentů tohoto konceptu a dále také v perspektivě neformální sítě Human Security Network. Ve druhé části kurzu bude věnována pozornost jednotlivým tématům agendy lidské bezpečnosti, zejména otázkám malých ručních střelných zbraní (SALW), nášlapným minám, dětským vojákům, rozvojovým cílům tisíciletí a jejich souvislosti s lidskou bezpečností atd.
Vizitka učitele (C016) Nápověda
Spacer...
foto
Fakulta filozofická
Katedra politologie a mezinárodních vztahů
Doc. PhDr.
Šárka Cabadová Waisová
Ph.D.
Email pouze pro přihlášené!
Telefon:

Editační režim portletu... <<< Zpět

Konzultační hodiny

Týden Den Od Do Místnost, poznámky
Každý Úterý 14,00 15,00 322
Každý Pátek 13,00 14,00
Aktuality (C012) Nápověda
Aktuality
Momentálně nejsou zadány žádné aktuality...
[RSS]