Seminární práce v rozsahu 3-5 normostran musí splňovat základní formální požadavky:
titulní strana (záhlaví školy, název seminární práce, název kurzu, jméno autora, rok studia, datum, apod.)
úvod (uvedení do studované problematiky)
vlastní stať (argumentační část - představení jednotlivých tezí stojící na konkrétních argumentech, opatřených dostatečným komentářem)
závěr (shrnutí argumentů uvedených ve vlastní stati, vyvození širších záměrů)
bibliografie (seznam použité literatury, kam rozhodně nepatří wikipedie ani slovníky, se kterými jste pracovali)
Nezapomeňte, že úvod a závěr jsou nejdůležitějšími částmi Vaší práce! Musí být dostatečně dlouhé, propracované a ucelené.
Nepište co si osobně myslíte, vysvětlete proč si to myslíte, podpořte svá tvrzení argumenty a příklady. Vaším cílem zároveň není vytvořit eklektickou práci složenou z myšlenek jiných autorů. Buďte původní, představte vlastní myšlenky, které ovšem můžete opřít o teoretický základ čerpaný z jiných autorů.
Vyhňete se použití první osoby jednotného čísla ("je"), nahraďte ji buď tzv. "nous de modestie" (píšete v první osobě množného čísla) nebo méně osobním "on" (př. On a découvert...). Vyberte si jeden ze způsobů a buďte mu věrni v celém rozsahu práce, včetně úvodu. Dávejte si pozor na slovesné časy - práce by i v této oblasti měla být jednotná a neměli byste přeskakovat z vyprávění v přítomnosti do vyprávění v minulosti a naopak.
Vždy citujte své zdroje a citace uvádějte v uvozovkách. Zdroj informace musíte uvést i tehdy, pokud jej pouze parafrázujete. V opačném případě se jedná o plagiát.
Bibliografické údaje musí obsahovat: jméno autora, název, místo a rok vydání, vydavatele.
Bibliografické údaje elektronických zdrojů musí obsahovat stejné informace jako bibliografické údaje tištěných zdrojů. Navíc musí obsahovat odkaz na internetový zdroj (př. Disponible en ligne: http://www.linternaute.com/actualite/magazine/photo/mai-68-sous-les-paves-les-crs/mai-68-sous-les-paves-les-crs.shtml) a datum, kdy jste zdroj naposledy navštívili (př. Consulté le 12 septembre 2012.) Všeobecně platí, že pokud autor internetového zdroje není uveden, pak zdroj není hodnověrný, a tudíž jej raději necituji.
Používejte všechny dosažitelné prostředky, které Vám mohou práci usnadnit: elektronické či kvalitní internetové slovníky (rozhodně ne slovníky na seznamu!), korektor francouzštiny. Pokud nemáte možnost si zakoupit wordový korektor francouzštiny, můžete si z internetu snadno, zdarma a zcela legálně stáhnout francouzské open office, které ve své základní variantě korektor nabízejí. S dokumentem můžete pracovat ve formátu .doc, popřípadě .docx aniž byste jej museli převádět do formátu vlastního open office.
Pokud nevlastníte kvalitní slovník, doporučuji pracovat s následujícími elektronickými zdroji:
Lingea online slovník: http://slovniky.lingea.cz/Home.aspx?set=frcz&n=7fffff
Ten je ovšem nutné nakombinovat s výkladovým slovníkem, abyste si ověřili vhodnost použití v daném kontextu. Nejlepší výkladový slovník najdete na stránkách:http://www.cnrtl.fr/definition/ Naleznete zde i morfologii, synonymii, antonimie a další užitečné údaje k heslům, které jsou pro napsání kvalitní seminární práce nezbytné.