Kurz se soustředí na klíčový problém sociálních věd - analýzu mocenských vztahů, a to s pomocí různých přístupů ke státu jako jednomu z klíčových objektů zájmu (nejenom) politických věd a mezinárodních vztahů a zároveň rozhodujícímu institucionálnímu komplexu strukturujícímu život současných společností. V rámci kurzu budeme postupně shromážďovat a v seminárních diskusích kriticky konfrontovat analytické nástroje, které otestujeme při rozboru praktického každodenního fungování formálních i neformálních byrokracií v postkomunistické zemi na různých úrovních. Kurz naváže na základy vybudované v rámci předešlého studia (liberální a esencialistické teorie státu) a soustředí se na čtyři základní kategorie přístupů, možnosti jejich kritiky a uplatnění při řešení partikulárních výzkumných problémů (největší důraz přitom bude položen na klasickou sociální teorii a hledání možností kritické syntézy):
-
marxistický, zaměřený na analýzu státu v kontextu aktuální konfigurace výrobních vztahů;
-
weberovský, zaměřený na analýzu státu jako autonomního zdroje moci se specifickou organizační logikou a na jeho interakci s jinými společenskými zdroji moci;
-
geneticky strukturalistický, zaměřený na analýzu byrokratického pole jako centra, nástroje a arény boje o monopolizaci různých druhů kapitálu
-
poststrukturalistický, zaměřený na praktiky a diskurzy umožňující re/produkci a vyjednávání mocenských hierarchií a státu jako kulturního artefaktu.
Tyto přístupy budou prezentovány v rámci přednášek i povinných textů a aplikované na vybraných historických a současných případech. Kurz má relativně vysoké požadavky na systematickou a průběžnou práci s literaturou a schopnost kritické diskuse na relevantní témata. Jednou z podmínek jeho absolvování je vytvoření teoreticky ukotveného a empiricky informovaného analytického textu z oblasti analýzy mocenských vztahů.
Výklad bude probíhat v jazyce slovenském s občasnými výpady k češtině.
Last updated:
29.09.2015